Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $185 and $150, respectively. Each product uses only one type of raw…

Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $185 and $150, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 119,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below:

“Get 15% discount on your first 3 orders with us”
Use the following coupon
FIRST15

Order Now